Žehličky na vlasy

nejlepší žehličky vlasů pro vás

 • nejširší nabídka žehliček
 • garance nejnižší ceny a nejvyšší kvality
 • 100% záruka spokojenosti
 • dopravné zdarma
 • expresní doručení

Lupy - příčiny a jak na ně

15.02. 2013 3498x

S těmi malými šupinkami ve vlasech se již určitě setkal každý z nás. Ano, je řeč o těch nepříjemných lupech. Jistě se najdou tací, kteří lupy neměli za celý svůj život. Většině lidem však lupy znepříjemňují život po delší dobu. Lupy pro nás nejsou jen estetickým problémem, který narušuje náš vzhled a dostává nás do trapných situací. Například pokud máme ramena obsypaná lupy. Jedná se však také o kožní (dermatologický) problém, který má své příčiny a jisté možnosti léčby.

Tvorba lupů patří mezi lehká kožní onemocnění. Lupy vznikají odlupováním suché kůže od hlavy. Lupy mohou mít velikost jemných šupinek, nebo i větších nevzhledných šupin. Lupy se s postupem času rozšiřují od temene hlavy až k vlasové hranici. Množství odlupované kůže může kolísat v závislosti na mnoha faktorech. Odlupování pokožky je obvykle doprovázeno svěděním. Pokud se člověk začne drbat, přispěje tak k podráždění pokožky a tím i k vyšší tvorbě lupů a tužšího kožního mazu.

Při vzniku lupů hraje roli celá řada vlivů. Mezi základní faktory ovlivňující zdraví pokožky a tvorbu lupů můžeme zařadit tyto:

 • zvýšená tvorba mazu v oblasti hlavy
 • dědičná dispozice
 • hormonální stav hladiny organismu (například zvýšená hladina testosteronu v pubertě)
 • stres
 • nevhodné uživání kosmetických přípravků
 • přítomnost mikroorganismů ve zvýšeném množství (Pytirosporum Ovale)

Šupinatění kůže může být lehké onemocnění samo o sobě. Může však být i průvodním jevem závažnějších nemocí, a to nejen kožních. Často mají problémy s lupy lidé, kteří též trpí lupénkou nebo seborhoickou dermatitidou. Příčina tvorby lupů může také vězet v poruchách imunity či ve špatném psychickém stavu. V případě, že máte dlouhodobé problémy s lupy, je nasnadě vyhledat kožního lékaře.

Položíme-li si otázku Jak se zbavit lupů, pak jednoznačný účinný návod neexistuje. Pomůže spíše soubor několika opatření. V prvé řadě je důležité odhalit vlastní příčinu tvorby lupů. Poté můžete vyzkoušet dostupné šampony potlačující tvorbu lupů a hydratující pokožku hlavy. Doporučujeme dát přednost kvalitním a dražším přípravkům, které obsahují skutečně účinné látky na lupy. Od levného šamponu určitě nečekejte zázraky. Dbejte také na správný postup mytí vlasů a použití šamponu. Obvykle je nutné nechat šampon ve vlasech působit několik minut, poté spláchnout a ještě jednou aplikovat a důkladně opláchnout. Vlasy oplachujte vlažnou vodou. Příliš horká voda vlasy a pokožku poškozuje. Šampony je vhodné vybrat v lékárně, kde naleznete řadu účinných přípravků.

Na závěr pro vás máme několik zajímavostí ohledně lupů. Věděli jste například, že problémy s lupy mohou mít i malé děti ve věku 5-10 let? Problémy s lupy ve vlasech postihují více mužskou část populace než ženy. Nejvyšší tvorba lupů je mezi 10. a 30. rokem života. Výrazná tvorba lupů může nastat v pubertě. Problémy s lupy definitivně zmizí až s posledním vlasem na hlavě. Pokožka bez vlasů lupy netvoří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články